„Czary mary – akademia nie do wiary”, czyli pokazy naukowe dla maluchów

Dzieci uwielbiają odkrywać świat przez doświadczenia. Dają  im one okazję, aby w empiryczny sposób szukać praw rządzących światem. Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Św. w ramach obchodów Dnia Przedszkolaka „Balonik Marzeń" postanowili  przekazać naukę w ciekawy i zabawny sposób poprzez wykonanie prostych doświadczeń. To dobry trening przed pójściem do szkoły, dzięki czemu dziecko będzie mogło lepiej i szybciej pogłębiać swoją wiedzę w dalszej edukacji.

Scenariusz spotkania oparty był na bajkowej narracji, w którą wplecione zostały eksperymenty naukowe (Jak zrobić błyskawicę i pioruny, dlaczego świeczka gaśnie, dlaczego wybucha wulkan, jak wyjąć monety ze stawu jeżeli pokrywa je wulkaniczny pył, jak zaczarowana butelka pompuje weselny balonik marzeń, jak zmienić fryzurę za pomocą balonika marzeń, jak umieścić  jajko w butelce o wąskiej szyjce, w jaki sposób Dżin wyszedł z butelki?). Doświadczenia wplecione były w ciąg zdarzeń, które przeżywali  bohaterowie prezentowanej opowieści: Margarita i Przemek.

Eksperymenty  prezentowane były najpierw przez prowadzących naukowców- nauczycieli. Następnie pod kierunkiem starszych kolegów w małych 2-3 osobowych zespołach wykonywały je dzieci. Podsumowaniem każdego eksperymentu był dialog między Panią Pytalińską i Panią Mądralińską, które w zrozumiały sposób,  posługując się prostym językiem wprowadzały dzieci w świat nauki i wiedzy. Całość spotkania ilustrowała prezentacja multimedialna związana tematycznie ze scenariuszem.

Autorkami i pomysłodawczyniami eksperymentów były Małgorzata Szymańska – nauczyciel informatyki i techniki oraz Mariola Krawczyk – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Scenariusz opracowała Joanna Grudzień – nauczyciel wychowania przedszkolnego.

 

 

Czytaj więcej http://www.spinno.pl/edukacja/strefa-ucznia/603-czary-mary-akademia-nie-do-wiary-czyli-pokazy-naukowe-dla-maluchow